Ochrona przeciwpożarowa centrum danych, część II – system wczesnej detekcji dymu serwerowni

Tak jak pisałem we wcześniejszym artykule o systemie gaszenia gazem, ochronę przeciwpożarową serwerowni oraz centrów danych realizuje się na dwa sposoby – poprzez wczesną detekcję dymu oraz automatyczne gaszenie pożaru gazowym środkiem gaśniczym, przy czym mogą one istnieć osobno (mniejsza skuteczność) lub stanowić jeden system, zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa i zadziałania. Tym razem omówię system wczesnej detekcji dymu serwerowni.

Przykład instalacji wczesnej detekcji dymu w serwerowni
Przykład instalacji wczesnej detekcji dymu w serwerowni

W celu szybszego wykrycia zarzewia pożaru w serwerowniach zaleca się stosowanie detektorów wczesnej (ultraczułej) detekcji dymu, nazywanych ogólnie systemami ASD (ang. Aspirating Detection System), które znacznie wcześniej potrafią wykryć cząstki spalających się substancji - w stosunku do czujek konwencjonalnych są ponad 100 razy czulsze.

W przeciwieństwie do standardowych czujek ppoż., instalacja zbudowana jest z sieci rurek zasysających, przez które stale przetłaczane jest powietrze pochodzące z wybranych przestrzeni monitorowanego pomieszczenia. Powietrze to jest analizowane przez wysokoczułą głowicę znajdującą się w urządzeniu detekcyjnym, pozwalającą na wykrycie nawet najdrobniejszych cząstek dymu. Wszelkie zanieczyszczenia (np. kurz) filtrowane są przed podaniem powietrza na głowicę detektora, co zapobiega występowaniu fałszywych alarmów.

Rurki detektorów wczesnej detekcji dymu umieszcza się, podobnie jak czujki pożarowe, we wszystkich przestrzeniach serwerowni - pod podłogą technologiczną, nad sufitem podwieszanym oraz w przestrzeni głównej. Ilość detektorów, umiejscowienie rurek, ilości otworów zasysających oraz ich rozmieszczenie, wykonuje się zgodnie z obowiązującymi normami oraz zaleceniami producenta – w serwerowniach zgodnie z klasą A wg normy EN 54-20, zarówno pod kątem detekcji wtórnej (badanie powietrza w całym pomieszczeniu) jak i pierwotnej (badanie powietrza pochodzącego bezpośrednio z urządzeń).

W celu określenia odpowiedniej ilości detektorów (urządzeń, rurek ssących, otworów, itp.) konieczne jest wcześniejsze wykonanie projektów wykonawczych instalacji.

Wykrycie dymu przez detektor wczesnej detekcji może być wykorzystane do wywołania alarmu I stopnia dla systemu automatycznego gaszenia lub stanowić indywidualne powiadomienie dla użytkownika (podłączenie detektora do systemów BMS (ang. Building Management System) lub monitoringu parametrów środowiskowych i stanu pracy urządzeń - dzięki czemu będzie on mógł zareagować na zdarzenie odpowiednio wcześniej (przed uruchomieniem akcji gaśniczej).

Podsumowują, system wczesnej detekcji dymu serwerowni zapewnia uzyskanie informacji nt. zarzewia pożaru z dużym wyprzedzeniem w stosunku do systemu detekcji standardowej (w ramach automatycznego gaszenia pożaru). Pozwala to na znacznie wcześniejszą reakcję użytkownika i możliwość eliminacji źródła pożaru w początkowym jego etapie, czyli w momencie kiedy jest to najłatwiejsze.