Instalacje i systemy serwerowni

Serwerownia i całe centrum danych do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania wymaga zastosowania wielu instalacji i systemów, które zagwarantują odpowiednie warunki pracy sprzętu IT. Duża ilość takiego sprzętu wymaga specyficznego, rzadko spotykanego podejścia do projektowania, ze względy na niecodzienne wymagania ze strony zasilania (wielkości i niezawodności), chłodzenia (duże ilości generowanego ciepła przez urządzenia umieszczone na niewielkim obszarze) czy zabezpieczenia przed pożarem (zastosowanie nieszkodliwych dla sprzętu środków gaśniczych). Całkiem duża ilość różnego rodzaju instalacji i systemów serwerowni wykonanych w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu dodaje mu swoistego urok. Poniżej ilustracja na potwierdzenie mojej tezy.

Widok fragmentu serwerowni oraz części jej instalacji
Widok fragmentu serwerowni oraz części jej instalacji

Najważniejsze instalacje i systemy serwerowni to:

  • Zasilanie - mimo, iż powszechne w każdym budynku, to wymaga innego rozwiązania, wzbogaconego o zasilanie gwarantowane i rezerwowane w odpowiedniej konfiguracji i adekwatnych do potrzeb rozwiązań eliminujących możliwość wystąpienia przerwy zasilania.
  • Klimatyzacja - kompletnie inne wymagania niż standardowe chłodzenie komfortu, wymaga zastosowania specjalistycznej klimatyzacji precyzyjnej - produkowanej z myślą o urządzeniach IT - z odpowiednią konfiguracją obiegu powietrza itp.
  • Szafy serwerowe - bez ich zastosowania i odpowiedniego rozmieszczenia trudno sobie wyobrazić zorganizowanie i zapanowanie nad sprzętem IT umieszczonym w serwerowni.
  • Okablowanie strukturalne - umożliwiające wykonywanie w łatwy sposób połączeń komunikacyjnych pomiędzy urządzeniami sieciowo-serwerowych pracującymi w serwerowni.
  • Systemy bezpieczeństwa - zabezpieczają centrum danych przed nieuprawnionym dostępem do jej pomieszczeń lub próbą włamania.
  • Systemy przeciwpożarowe - specyficzne dla pomieszczeń z urządzeniami wrażliwymi na tradycyjne środki gasnicze (woda, proszki itp.) i wymagające zastosowania takich, które w żadnym wypadku im nie zaszkodzą, a nawet nie będą wymagały zatrzymania ich pracy.
  • Monitoring warunków środowiskowych i stanu pracy urządzeń - pomoże nam zapanować nad wszystkimi instalacjami i systemami serwerowni, oraz nad warunkami panującymi w jej wnętrzu poprzez szybkie poinformowanie o zaistnieniu zdarzeń takich zbyt wysoka temperatura, wyciek wody, awaria zasilacza UPS, włamanie czy wykrycie dymu.

W serwerowni ważne są również kwestie budowlano-konstrukcyjne, które również wymagają nieco innego spojrzenia na projekt. Duża ilość sprzętu IT, to duży ciężar. Dosyć duże wymiary szaf i urządzeń będą wymagały zapewnienia odpowiednio wielkości trasy komunikacji. Do tego może dojść system podniesionej podłogi technicznej i sufitu podwieszanego usprawniające obieg powietrza. Instalacje i systemy serwerowni musza być odpowiednio rozmieszczone, skonfigurowane i połączone ze sobą, co wymaga od zespołu projektowego dobrego zgrania oraz zapewnienia koordynacji prac przez osobę doświadczoną w specyficznych rozwiązaniach stosowanych w centrach danych.

Treść zawarta na tej stronie jest jedynie wprowadzeniem w zagadnienie instalacji i systemów serwerowni jakie stosuje się w praktyce. Więcej szczegółów znajdziesz klikając w linki znajdujące się w treści lub wybierając odpowiednią pozycję z rozwijanego menu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *