Okablowanie strukturalne

Okablowanie strukturalne serwerowni ma na celu zapewnienie możliwości wykonywania połączeń logicznych pomiędzy urządzeniami IT bez konieczności przeprowadzania za każdym razem nowych kabli pomiędzy nimi.

Przykład głównej szafy krosowej w trakcie realizacji okablowania serwerowni
Przykład głównej szafy krosowej w trakcie realizacji okablowania serwerowni

W praktyce polega to na odpowiednim zaprojektowaniu i późniejszym wykonaniu na stałe - w trakcie budowy serwerowni - zadanej ilości połączeń, opartych o kabel miedziany (skrętka) lub światłowodowy, pomiędzy szafami IT a główną szafą krosowniczą. Kable takie terminuje się na stałe w odpowiednich patchpanelach o odpowiedniej ilości portów, np. RJ45 dla skrętki.

Dzięki tak wykonanej strukturze włączenie nowego serwera lub innego urządzenia do sieci odbywa się za pomocą krótkiego kabla krosowego (tzw. patchcord) łączonego pomiędzy nim i patchpanelem znajdującym się w tej samej szafie. Następnie w głównej szafie krosowniczej, port połączony stałym linkiem z portem, do którego wpięty został nowy sprzęt jest łączony np. z przełącznikiem sieciowym.

Bez zapewnienia stałych połączeń w serwerowni pomiędzy szafami, dodawanie jakiegokolwiek nowego urządzenia wiązałoby się z koniecznością doprowadzenia do niego, od wspomnianego przełącznika, odpowiednio długiego kabla. Przy większej ilości takich linków bardzo trudno byłoby utrzymać porządek i estetykę, nie mówiąc już o możliwości szybkiej zmiany konfiguracji połączeń, które zapewnia tylko zorganizowana, wykonana na stałe instalacji okablowania strukturalnego serwerowni.

Przykład koryt PCV wraz z prowadzonym okablowaniem serwerowni
Przykład koryt PCV wraz z prowadzonym okablowaniem serwerowni

Niezbędnym elementem dobrze zaplanowanego układu okablowania strukturalnego serwerowni są trasy kablowe służące do jego zorganizowania i prowadzenia. Mogę one być wykonane z koryt metalowych (pełnych lub siatkowych), drabinek kablowych lub koryt PCV. Na zdjęciu obok przedstawiam przykład okablowania strukturalnego serwerowni prowadzonego w wysokiej klasy kanałach kablowych PCV dedykowanych do zastosowań w data center.

Szybkości połączeń pomiędzy urządzeniami definiowana jest przez ich karty sieciowe i wymaga dobrania odpowiedniej kategorii okablowania, zapewniającego co najmniej możliwość takiej transmisji, np. Gigabit Ethernet (1 Gb/s) lub 10 Gigabit Ethernet (1o Gb/s). Przepustowość rzędu 100 Mb/s (Fast Ethernet), wystarczająca dla połączeń w budynkowej, lokalnej sieci komputerowej, w przypadku serwerowni będzie zbyt mała. Okablowanie strukturalne serwerowni wobec tego będzie wymagało zastosowania, w przypadku połączeń "miedzianych",  co najmniej kabla kategorii 6a lub wyższej.

Podsumowując, okablowanie strukturalne oraz trasy kablowe są niezbędnymi elementami profesjonalnej serwerowni. Usprawniają jej codzienne zarządzanie oraz w sposób estetyczny organizują przebiegi kablowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *