Teoria

W tym dziale znajdziesz informacje, które mają charakter teoretyczny i wyjaśniają podstawowe zagadnienia opisujące serwerownie i centra danych. Są one ważne szczególnie dla nowych czytelników lub praktyków ponieważ dostarczają gruntownych informacji dotyczących obiektów typu serwerownia czy centrum danych. Jednocześnie wpisy te są aktualne mimo upływu czasu. Dlatego chcę aby były łatwo i szybko dostępne, bez konieczności przeszukiwania całego bloga.

IMG_9372
Widok serwerów w szafach serwerowychNeoSpire / Foter / CC BY

Moim celem w tej części witryny jest zapoznanie czytelnika z podstawowym pojęciami krok po kroku dotyczącymi serwerowni i centrów danych. Od absolutnych podstaw tj. jak wygląda serwer, przez znaczenie pojęcia serwerownia, aż po wprowadzenie do budowy centrum danych.

W moim odczuciu tematyka serwerowni i centrów danych leży gdzieś pomiędzy IT a klasyczną inżynierią budowlaną. Niestety na studiach informatycznych, nawet na uczelniach technicznych, nie poświęca się więcej niż jednego wykładu (czasem nawet tego brak) kwestiom zapewnienia odpowiedniego środowiska dla dużej ilości sprzętu IT i jednocześnie zasadom prowadzenia inwestycji budowlanych. Z drugiej strony dobrze przygotowani i doświadczeni budowlańcy i instalatorzy (mam na myśli posiadających uprawnienia do projektowania i/lub kierowania robotami budowlanymi) mogli wcześniej nie mieć styczności z urządzeniami serwerowymi, które trzeba przyznać są dosyć specyficzne (oczywiście każde urządzenie ma swoją specyfikę i w porównaniu do np. zaawansowanego pieca grzewczego serwer jest niczym szczególnym), wymagają odpowiedniego zaprojektowania i wykonania. Szczególnie duże ilości sprzętu mocno komplikują sprawę i wtedy w grę wchodzi doświadczenie jednostki projektowej czy firmy wykonawczej.

W celu przejrzenia dostępnej na dzień dzisiejszy treści w tym dziale najedź proszę myszką na pozycję "Teoria" w menu głównym na górze strony - pojawi się wtedy lista z dostępnymi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *