Kwestie budowlano-konstrukcyjne

Konstrukcja stropu pod serwerownią musi być solidna.
Konstrukcja stropu pod serwerownią musi być solidna.

Serwerownia jest szczególnym pomieszczeniem, wchodzącym w skład centrum danych, ze względu na duże obciążenie fizyczne jej stropów wynikające z pokaźnej ilość sprzętu IT. Obecnie planuje się nawet 1,5 tony obciążenia na jedną szafę, która może zajmować od 0,48 do 0,98 m2 powierzchni podłogi. W serwerowni może być wiele takich szaf. Wymaga to zaprojektowania odpowiednio wytrzymałej konstrukcji stropu. W przypadku adaptacji istniejącego pomieszczenia na serwerownię trzeba go bezwzględnie przeanalizować pod planowane obciążenie i w razie potrzeby wykonać odpowiednie konstrukcje wzmacniające lub przejmujące obciążenie. W przypadku nowego budynku centrum danych konstrukcję projektuje się od początku pod docelowe wartości nośności zarówno pomieszczenia serwerowni jak i pomieszczeń technicznych typu UPS-ownia, które również będą się charakteryzowały dużym obłożeniem ciężkiego sprzętu.

podloga_techniczna_serwerownia
Podniesiona podłoga techniczna w serwerowni ułatwia prowadzenie okablowania.

Charakterystycznym elementem wykończenia pomieszczenia serwerowni jest techniczna podłoga podniesiona. Ma ona przede wszystkim dwa powody stosowania. Pierwszym jest sposób dystrybucji chłodu z klimatyzacji precyzyjnej (chłodne powietrze nawiewane jest pod podłogę skąd przez odpowiednie kratki wentylacyjne jest doprowadzane przed przód szaf IT lub bezpośrednio do ich wnętrza). Drugim powodem jest możliwość estetycznego i bezpiecznego ukrycia pod nią wszelkiego rodzaju kabli (elektrycznych, logicznych itp.), czy przyłączy układu chłodzenia. Ze względu jednak na utrudniony dostęp do instalacji pod podłogą w razie potrzeby oraz znaczący jej koszt, nie wszyscy inwestorzy decydują się na jej zastosowanie.

Dodatkowo w serwerowni może być zaplanowany sufit podwieszany, który również z reguły pełni rolę estetyczną, co w mojej opinii jest zbędne, ponieważ serwerownia jest pomieszczeniem technicznym i mnogość instalacji raczej dodaje jej uroku. Jak najbardziej zasadne jest zastosowanie tego rozwiązania w przypadku, kiedy przestrzeń nad sufitem ma zapewniać powrót ogrzanego przez sprzęt serwerowy powietrza do klimatyzatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *