Data center – budować swoje czy wynajmować

Data center - budować swoje czy wynajmować? Takie pytanie zadaje sobie wiele firm na różnych etapach swojej działalności. Budowanie firmy to długi proces, który z reguły zaczyna się od małych zasobów i w perspektywie czasu prowadzi do ich znacznego wzrostu. Odpowiedź na to pytanie była łatwiejsza dla organizacji powstających w niedalekiej przeszłości, niż dla tych, które powstawały w czasach kiedy usługi kolokacji jeszcze nie istniały, a o Cloudzie (w rozumieniu zdalnej mocy obliczeniowej) jeszcze nikt nie myślał w taki sposób jak teraz - jeśli w ogóle takie pytanie się pojawiało. Te firmy po prostu nie miały takiej opcji.

Profesjonalne data center jest budynkiem lub jego częścią, która składa się z serwerowni oraz obszarów wspierających funkcjonalność całego obiektu. Obrazowo rzecz ujmując, centrum danych składa się z pomieszczenia serwerowni, w którym utrzymywany jest cały sprzęt serwerowy, z zapewnieniem odpowiednich warunków, oraz z osobnych pomieszczeń technicznych takich jak UPS-ownia, pomieszczenie dystrybucji energii, techniczne, telekomunikacyjne, operacyjne dla obsługi czy dystrybucji chłodu. Ten funkcjonalny podział pomieszczeń ma na celu zwiększenie niezawodności, uproszczenie serwisowania, zapewnienie bezpieczeństwa i wiele innych ułatwień, które są konieczne, aby całość działała bez zarzutu.

centrum-przetwarzania-danych-serwerownia

Budowa takiego centrum danych to duże i kosztowne wyzwanie, często wykraczające poza własne potrzeby i możliwości finansowe. Dlatego duża większość firm, jeśli już decyduje się na własne data center, to wykonuje je w wersji samodzielnej serwerowni, czyli jednego pomieszczenia, w którym zorganizowane są wszystkie elementy infrastruktury krytycznej. Takie rozwiązanie nie dorównuje jednak pod kątem dostępności i niezawodności profesjonalnym obiektom data center, jakimi dysponują polscy i zagraniczni usługodawcy.

Jak pokazuje raport Telko Trendy 2016, zdecydowana większość firm posiada własną serwerownię (86%). Oceniam, że znaczna część z nich to pojedyncze pomieszczenia z mniej lub bardziej profesjonalną infrastrukturą fizyczną, zazwyczaj wykonane w pomieszczeniu dystrybucji sieci lokalnej, ponieważ takie rozwiązanie jest dla nich wystarczające. Tylko nieliczne firmy budują na swoje potrzeby profesjonalne centra danych. Zależy to od wielu czynników, z których głównymi są wymagane poziomy dostępności i niezawodności systemów informatycznych w nich utrzymywanych. Dla jednych firm system informatyczny to usprawnienia działania i chwilowa przerwa nie powoduje wielkich strat, dla innych taka sytuacja ma poważne konsekwencje i po prostu nie może mieć miejsca.

Firmy, które powstawały w czasach, kiedy usługi związane z data center i zdalną mocą obliczeniową lub kolokacją nie były jeszcze dostępne, naturalnie organizowały swoją serwerownię. Wraz ze swoim rozwojem potrzeby rosły, co wiązało się z rozbudową zasobów. Stając w obliczu takiej sytuacji w obecnych czasach, sytuacja wydaje się być znacznie łatwiejsza. Zamiast kolejnej rozbudowy, poświęcania czasu i finansów na inwestycje, mogą one po prostu wynająć przestrzeń fizyczną (Kolokacja) w profesjonalnym centrum danych i skupić się na kluczowych kwestiach swojego biznesu.

Nowe firmy, które potrzebują mocy obliczeniowej, mogą w ogóle nie myśleć o swojej serwerowni i wszystkie systemy informatyczne zainstalować na sprzęcie IT usługodawcy, natomiast w miarę wzrostu zapotrzebowania łatwo zwiększać dostępne zasoby, bez konieczności dokonywania inwestycji infrastrukturalnych i sprzętowych (Chmura obliczeniowa).

Zarówno w pierwszym (Kolokacja) jak i drugim przypadku (Chmura obliczeniowa) systemy utrzymywane są w bezpiecznych centrach danych o wysokiej niezawodności i dostępności. Nie ma wątpliwości, że jest to atrakcyjna oferta dla firm mających tego typu potrzeby. Jak jednak można wyczytać w raporcie Telko Trendy 2016, tylko 28% badanych organizacji posiadających własną serwerownie rozważa skorzystanie z usług data center. Czynników mających na to wpływ jest wiele i związane są one zarówno z kwestiami ekonomicznymi jak i fizycznymi.

Z raportu wynika również, że w jednych miastach mniejszy odsetek badanych firm (np. Warszawa, Kraków) posiada własne serwerowni, a w innych (np. Wrocław) większy. Być może jest to związane z dostępnością usług data center w tych miastach, chociaż dokument mówi o tym, że jedynie co czwarty pytany wskazywał na bliskość geograficzną jako czynnik decydujący o wyborze rozwiązania przechowywania systemów.

Zachęcam do lektury raportu, ponieważ przedstawia on wiele innych danych liczbowych oraz wskazuje na czynniki mające wpływ na decyzje związane z możliwością skorzystania z usług data center.