Szafy serwerowe

Szafy serwerowe, znane również jako "szafy IT" lub "szafy rack" są niezbędnymi elementami wyposażenia serwerowni umożliwiającymi zorganizowanie przestrzenne urządzeń IT w niej pracujących. Na szczęście producenci sprzętu sieciowo-serwerowego porozumieli się ze sobą i produkują praktycznie wszystkie urządzenia o standardowej szerokości 19". Dzięki temu również szerokość wewnętrzna szaf serwerowych została ustandaryzowana do wymiaru 19", co zapewnia ich kompatybilność z urządzeniami. Podobnie wygląda sprawa wysokości sprzętu, który określany jest jednostką "U" (ang. rack unit) i może mieć od 1 do kilkudziesięciu U.

Widok przodów szaf serwerowych firmy Conteg w zabudowanym korytarzu chłodu
Widok przodów szaf serwerowych firmy Conteg w zabudowanym korytarzu chłodu

Standardowy w szafach serwerowych jest praktycznie tylko jej najważniejszy element, czyli szerokość rozstawienia szyn montażowych rack. Jeśli chodzi o ich zewnętrzne wymiary, to już sprawa się komplikuje, ponieważ nie zostało to ujednolicone i każdy producent może mieć dowolne, aczkolwiek mieszczące się w maksymalnych granicach 800 x 1200 mm (szerokość x głębokość) i minimalnych 600 x 600 mm.

Im szersza szafa tym więcej miejsca mamy do dyspozycji po bokach serwerów, chociaż często to miejsce nie będzie potrzebne, ponieważ standardowo wszelkie połączenia kablowe urządzeń serwerowych mają miejsce z tyłu szafy. W takim przypadku wolna przestrzeń boczna może zakłócać prawidłowy opływ powietrza i szczególnie będzie niewskazana w systemach zabudowy chłodnych lub ciepłych korytarzy (należy w takim przypadku zastosować pionowe zaślepki szczelnie wypełniające otwory boczne).

Tak samo im głębsza szafa tym więcej mamy do dyspozycji miejsca z tyłu lub przodu szafy (z reguły szyny rack można przesuwać). Znowu jednak należy dobrać odpowiednią szafę do potrzeb. Jeśli serwery będą miały głębokość nie przekraczającą np. 80 cm, to pytanie po co nam 40 cm wolnego miejsca w szafie o głębokości 120 cm. Może to mieć uzasadnienie w przypadku dużej ilości połączeń kablowych z tyłu lub przodu szafy, wyjątkowo głębokich urządzeń lub bezpośredniego nawiewu chłodu do szafy. W innym przypadku jest marnowaniem cennego miejsca w serwerowni (tak samo jak w przypadku zbyt szerokich szaf).

Wysokości szaf nie ma na szczęście już tak dużo, dzięki czemu ich dobieranie na etapie projektowania jest łatwiejsze. Określając ten parametr operuje się wspomnianą wielkością U, która wskazuje wysokość wewnętrznych szyn rack. Standardowo stosowane w serwerowniach mają wymiar 42 U i zewnętrzną wysokość około 200 - 210 cm. Mniejsze (poniżej 42 U) szafy nie mają tutaj praktycznego zastosowania. Dostępne są również szafy o wysokości nawet 48 U i mogą mieć zastosowanie w serwerowni, w której planuje się umieścić więcej sprzętu IT.

Tył szaf serwerowych w trakcie montażu urządzeń
Tył szaf serwerowych w trakcie montażu urządzeń

Szafy mogą być dostarczane z drzwiami przednimi i tylnymi lub bez. Drzwi (przód i tył) mogą być perforowane, dla zapewnienia sprawnego obiegu powietrza lub szczelne, szklane (tylko z przodu i ewentualnie blaszane, pełne z tyłu) w sytuacji zamkniętego systemu chłodzenia InRack. Można spotkać również zastosowanie przednich drzwi szklanych i tylnych perforowanych w sytuacji kiedy chłodne powietrze będzie nawiewane bezpośrednio do szafy. Drzwi szaf, zamykane na klucz, mają również ograniczać dostęp nieuprawnionych osób do urządzeń znajdujących się w nich. Będzie to przydatne we wspólnie użytkowanej serwerowni przez kilku użytkowników lub w serwerowni kolokacyjnej. Stosowanie drzwi przednich i tylnych oraz ścian bocznych pomiędzy szafami nie ma sensu w centrum danych przeznaczonym dla jednego użytkownika, ponieważ jest zbędnym kosztem i ciężarem. Wystarczy, że wejście do serwerowni jest zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych. Ponadto, eliminacja drzwi wpływa na zmniejszenie oporów przepływu powietrza, których na swojej drodze ma ono sporo do pokonania.

Wszystkie szafy serwerowe ustawia się w rzędach bokami do siebie. Rzędy ustawia się naprzemiennie, zawsze przodami i tyłami szaf do siebie w odpowiedniej odległości, nie mniejszej niż wskazane w normie TIA-942 i nie większej niż potrzeba - mając cały czas na uwadze jak najlepsze wykorzystanie cennej powierzchni serwerowni.

Dla zwiększenia efektywności chłodzenia centrum danych, zmniejszenia emisji CO2 i przede wszystkim (myślę, ze zawsze jest to najbardziej szczery czynnik) zaoszczędzenia kosztów związanych z wytworzeniem chłodu stosuje się stałe lub modularne zabudowy chłodnych lub ciepłych korytarzy. Tak jak wspominałem w artykule o chłodzeniu, jedni producenci zalecają zabudowę chłodu inni ciepła, jednak uważam, że argumentacja jednych i drugich jest słuszna. Dlatego wybór należy do projektanta lub preferencji użytkownika.

Szafy z reguły produkowane są w dwóch kolorystykach - ciemnej (czarnej) lub jasnej (szarej). Chociaż można namówić producenta do zrealizowania zamówienia w innym kolorze za dodatkową opłatą.

Podsumowując, szerokość montażowa urządzeń sieciowo-serwerowych i szyn rackowych szaf IT jest standardowa (19") i zapewni kompatybilność elementów. Z wymiarami zewnętrznymi szaf i kwestią drzwi jest już dużo więcej możliwości, co komplikuje zagadnienia. Zawsze jednak - uważam - trzeba dobierać wszystkie elementy zgodnie z potrzebami i eliminować zbędne koszty i ograniczenia przepływu chłodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *