Serwerownia czy centrum danych

Jakiego terminu użyć - serwerownia czy centrum danych? Wiele osób nie wie do końca, jaka jest różnica między nimi, przez co często ostrożnie nazywają wszystko serwerownią lub obydwa określenia stosują naprzemiennie. Różnica jest i to w pewnych przypadkach znacząca, aby ją jednak zrozumieć należy dokładniej zgłębić tę tematykę.

Broad Machine Room - 1 (fisheye)
Serwerownia, computer roomChrisDag / Foter / CC BY

Zgodnie z tym, co napisałem w definicjach centrum danych jest budynkiem lub jego częścią, która składa się z serwerowni oraz obszarów wspierających funkcjonalność całego obiektu.

Tak więc w przypadku prawdziwego centrum danych – serwerownia jest pomieszczeniem przeznaczonym do utrzymania pracy sprzętu serwerowego w odpowiednich warunkach - właściwe zasilanie, chłodzenie, bezpieczeństwo, łączność, obsługa itp. Parametry te są zapewniane i dostarczane przez instalacje rozlokowane w pomieszczeniach funkcjonalnych. Błędem jest w tym wypadku, nazwanie całości serwerownią, ponieważ jest ona jedynie jego częścią.

Jeśli mamy do czynienia z jednym pomieszczeniem, które pełni wszystkie wspomniane funkcje, możemy użyć zarówno określenia centrum danych jak i serwerownia. W takiej sytuacji serwerownia jest pomieszczeniem przeznaczonym do utrzymania pracy sprzętu serwerowego w odpowiednich (ww. warunkach), które są zapewniane i dostarczane przez instalacje umieszczone głównie w tym pomieszczeniu. Takie urządzenia jak jednostki zewnętrzne klimatyzacji czy agregat prądotwórczy, zawsze będą zainstalowane poza serwerownią, jednak wszelkie instalacje wewnętrzne są scentralizowane i zamknięte w jednym, odpowiednio chronionym miejscu.

Google datacentrum, The Netherlands (Eur.)
Centrum danych, data centerErwin Boogert / Foter / CC BY-NC

Wspomniany podział centrum danych wykonuje się tylko w części realizowanych obiektów - głównie ze względu na koszty oraz mniejsze wymagania odbiorcy. Dlatego też częściej powstają centra danych, w których wszystkie systemy niezbędne do zapewnienia odpowiednich warunków działania sprzętu serwerowego znajdują się w jednym pomieszczeniu, które możemy nazywać serwerownią.

− Niewielkie pomieszczenia z kilkoma szafami serwerowymi radziłbym nazywać serwerownią, ponieważ od razu ukierunkowuje to słuchacza na coś mniejszego. Coś większego, pełniącego bardziej krytyczną funkcję, lepiej nazwać centrum danych. Często na projektach budynków małe pomieszczenia określane są, jako serwerownie. Z reguły projektant ma na myśli pomieszczenie krosowe lub punkt dystrybucji sieci LAN (jednoznaczne określenia), ponieważ ich parametry nie pozwalają na zapewnienie podstawowych warunków, które wymagane są w serwerowniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *