Klimatyzacja serwerowni

Klimatyzacja serwerowni jest jednym z największych wyzwań w procesie projektowania centrum danych. Pomijając niestandardowe podejście Google’a czy Facebooka (o czym piszę więcej w ciekawostkach i na blogu) praktycznie jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzacji precyzyjnej, ponieważ są to urządzenia zaprojektowane i wyprodukowane z myślą o zastosowaniach w serwerowniach i pomieszczeniach technicznych.

Przykład klimatyzacji precyzyjnej chłodzącej całe pomieszczenie serwerowni - InRoom
Przykład klimatyzacji precyzyjnej chłodzącej całe pomieszczenie serwerowni - InRoom

W odróżnieniu od klimatyzacji komfortu, która przeznaczona jest do pracy okresowej przez kilka tysięcy godzin w roku, klimatyzacja precyzyjna przeznaczona jest do pracy ciągłej, całorocznej czyli 8760 godzin. Potrafi ona utrzymać zadaną temperaturę powietrza wewnątrz serwerowni z dużą dokładnością. Cechuje się również większą przepustowością powietrza o wskazanych, przyjaznych dla sprzętu serwerowego, parametrach. Umożliwia utrzymanie zadanych parametrów wilgotności dzięki funkcji nawilżania. Daje większe możliwości zdalnego sterowania i monitorowania dzięki wbudowanym modułom komunikacyjnym. Klimatyzacja precyzyjna daje również możliwość wykorzystania podłogi technicznej podniesionej, sufitu podwieszanego czy nawet zabudowanych stref między szafami do dystrybucji chłodu. Z punktu widzenia praktyka przewaga klimatyzacji precyzyjnej nad wersją komfortową nie podlega dyskusji i każdy projektant znający się na rzeczy doskonale rozumie różnice.

Sun Cluster
Przykład klimatyzacji rzędowej InRowChrisDag / Foter / CC BY

Wyróżniamy 3 zasadnicze modele chłodzenia w serwerowni.

  1. InRoom - chłodzenie całego pomieszczenia za pomocą szaf klimatyzacji precyzyjnej.
  2. InRow - chłodzenie z wykorzystaniem klimatyzatorów rzędowych ustawionych w rzędach z szafami IT i dmuchającymi chłodem bezpośrednio przed nimi.
  3. InRack - chłodzenie pojedynczych lub podwójnych szafy IT w układzie zamkniętym.

W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się praktyczne rozwiązanie zamykania strefy chłodu lub ciepła pomiędzy szafami ustawianymi przodami lub tyłami w rzędach. Znacznie podnosi to efektywność wykorzystania chłodu w serwerowni oraz wpływa na mniejsze zużycie energii elektrycznej przez klimatyzatory. Zabudowa może zostać wykonana za pomocą estetycznego rozwiązania systemowego (rozwiązanie droższe) luba za pomocą podwieszanych pasów z tworzywa sztucznego, co będzie mniej estetyczne, ale znacznie tańsze! Należy jednak uważać na efekt kołysania pasów przy zbyt dużej ilości nawiewanego powietrza.

Wewnątrz zabudowanego, chłodnego korytarza.
Wewnątrz zabudowanego, chłodnego korytarza - zabudowa sztywna, systemowa.
modularna_zabudowa_strefy_chłodu_serwerownia
Zabudowa elastyczna wykonana z pasów PCV.

 

 

Jedni producenci urządzeń chłodniczych zalecają zabudowę strefy chłodnej, inni ciepłej. W mojej opinii argumentacja jednych i drugich jest słuszna...

Zasadnym może być zastosowanie klimatyzacji komfortu w pomieszczeniach krosowych, punktach dystrybucji sieci LAN czy w małych pomieszczeniach z jedną lub dwiema szafami IT (potocznie również nazywanymi serwerownią) o niedużych zyskach ciepła w granicach pojedynczych kW.

Często problematyczna kwestią w przypadku wykonywania adaptacji istniejącego pomieszczenia na serwerownię jest lokalizacja jednostek zewnętrznych klimatyzacji, które w zależności od technologii i mocy mogą być pokaźnej wielkości. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie ich na dachu lub gruncie bezpośrednio przy budynku. Zdjęcie obok przedstawia przykład lokalizacji niewielkich urządzeń na dachu budynku, w którym miałem przyjemność wykonać serwerownię.

Co do wentylacji sprawa nie jest jednoznaczna. Zbyt duża ilość wymian powietrza będzie utrudniała klimatyzacji precyzyjnej zapewnić zadane parametry, przez co będzie ona pracowała na zwiększonych obrotach i zużywała więcej energii elektrycznej. Brak wentylacji może być niezgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przykład lokalizacji jednostek zewnętrznych klimatyzacji precyzyjnej serwerowni
Przykład lokalizacji jednostek zewnętrznych klimatyzacji precyzyjnej serwerowni

Dodatkowo układ klimatyzacji precyzyjnej może wymagać doprowadzenia źródła świeżego powietrza bezpośrednio do szafy, co dla sprzętu hostowanego w serwerowni byłoby wystarczające. Pamiętajmy jednak, że trzeba brać pod uwagę czasową obecność ludzi w pomieszczeniu. Rolą i odpowiedzialnością projektanta jest dobranie odpowiedniego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *