PUE - (ang. Power Usage Effectiveness) jest to współczynnik określający proporcje całej energii elektrycznej zużywanej na zasilanie centrum danych do energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia IT. Im wartość bliższa 1 tym mniej energii marnowanej jest na potrzeby zapewnienia odpowiednich warunków klimatycznych serwerowni oraz odpowiedniej infrastruktury (zasilanie, chłodzenie itp.).
Współczynnik PUE został opracowany w roku 2007 i opisany przez amerykańską organizację The Green Grid skupiającą użytkowników końcowych, decydentów, producentów rozwiązań technologicznych oraz architektów infrastruktury. Szczegółowo PUE został opisane w dokumencie "PUE: A comprehensive examination of the metric".
Wzór zaczerpnięty dosłownie z dokumentu wygląda następująco:
Total Facility Energy - całkowita energia obiektu.
IT Equipment Energy - energia urządzeń IT.
Termin PUE na język polski należy przetłumaczyć dosłownie jako "efektywność zużycia energii". Jak można wyczytać w ww. dokumencie, wskaźnik ten służy do pomiaru efektywności energetycznej infrastruktury centrum danych i jest on narzędziem dla użytkownika końcowego, umożliwiającym zwiększenie efektywności energetycznej działania centrum danych.
Wspomniany dokument zawiera wyczerpującą ilość informacji szczegółowych dotyczących sposobów wykonywania pomiarów, obliczeń, wzorów, metod raportowania itp., dlatego zainteresowanych detalami odsyłam do jego lektury.
W praktyce niższy współczynnik PUE (bliższy 1) oznacza mniejsze wydatki związane z zasilaniem mocy obliczeniowej. Dwa centra danych o tej samej mocy IT i różnych współczynnikach PUE będą miały różne koszty utrzymania, co przełoży się bezpośrednio na cenę usługi docelowej.
Największy wpływ na docelową wartość współczynnika PUE mamy w fazie projektowej, kiedy to możemy odpowiednio zaplanować i dobrać rozwiązanie chłodzenia i zasilania (główne czynniki mające wpływ na wynik). Pozostałe elementy mają mniejsze znaczenie, co nie oznacza, iż nie powinny być odpowiednio przemyślane. Urządzenia bardziej efektywne energetycznie są droższe, jednak oszczędności jakie nam zapewnią w trakcie eksploatacji obiektu zrekompensują większe koszty w niedługim czasie.
Istnieje kilka sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej serwerowni już działającej, jednak będą to raczej zmiany symboliczne. Kilka z nich wymieniłem w artykule "W jaki sposób zadbać o optymalną temperaturę w serwerowni i zaoszczędzić".
Najbardziej efektywnie energetycznie centra danych (Google'a czy Facebooka) chwalą się wartością PUE dochodzącą poniżej 1,1. Facebook nawet udostępnia na swoim portalu w formie FanPage'a rzeczywiste, bieżące wyniki min. wartości PEU. Jeśli chodzi o Google, to polecam stronę, gdzie firma opisuje sposób pomiaru efektywności oraz jego wyniki. W obu przypadkach kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tak dobrych rezultatów ma zastosowanie chłodzenia ewaporacyjnego i chłodzenia opartego o zasoby naturalne (np. morze lub jezioro). O chłodzaniu jakie wykorzystuje Facebook w swoich centrach danych pisałem w artykule "Najnowsze centrum danych Facebooka zbudowane zgodnie z założeniami Open Compute Project – Część 1", do którego lektury zapraszam.
Podsumowując, współczynnik PUE warto mieć na uwadze już na etapie projektowania centrum danych. Warto zastosować bądź droższe rozwiązania (urządzenia), które zwrócą się i dadzą znaczne oszczędności zużycia energii w perspektywie czasu życia obiektu lub rozwiązania niestandardowe - na wzór Google'a lub Facebooka. Te drugie jednak wymagają znaczącej odwagi zarówno projektantów jak i inwestorów i póki co brak takich obiektów w naszym kraju (przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo).