Wybuch systemu gaszenia gazem

Kilka dni temu, w jednym z ważnych polskich centrów danych (kolokacji) doszło eksplozji systemu gaszenia gazem. Z tego, co podaje portal niebezpiecznik.pl oraz z cytowanej na nim wypowiedzi pracownika kolokacji, doszło do nieplanowanego wyzwolenia środka gaśniczego. Z jakiegoś  powodu, w konsekwencji wprowadzenia zbyt dużego ciśnienia gazu do rur, których zadaniem było rozprowadzenie czynnika gaśniczego po wskazanych pomieszczeniach, nastąpiło ich rozerwanie. Nie doszło natomiast do żadnego wybuchu butli.

Czynnik gaśniczy w butlach, omawianego systemu gaszenia gazem, przechowywany jest pod bardzo wysokim ciśnieniem, znacznie przewyższającym wytrzymałość instalacji rurowej. Zadaniem reduktora ciśnienia jest odpowiednie dozowanie ilości uwalnianego środka, aby nie doprowadzić do ich rozerwania. Być może właśnie wada tego elementu doprowadziła kilka pomieszczeń do stanu widocznego na zamieszczonych zdjęciach.

Co najważniejsze z punktu widzenia data center uszkodzeniu uległ częściowo sprzęt IT oraz hostowane na nim usługi. Nikomu nic się nie stało, dzięki temu, że w pomieszczeniach nikogo nie było.

Jak się okazuje, systemy bezpieczeństwa to również dodatkowy czynnik niebezpieczeństwa...

 

awaria systemu gaszenia gazem

 

wybuch systemu gaszenia gazem

 

data center gaszenie gazem awaria

 

eksplozja systemu gaszenia gazem serwerowni

 

serwerownia awaria systemu gaśniczego

Źródło zdjęć: https://niebezpiecznik.pl/post/wybuch-gazu-w-serwerowni-netii/

Nastąpiła również ewakuacja pracowników budynku. Na szczęście staż pożarna nie użyła wody...

straż pożarna data center

Źródło zdjęcia: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,ewakuacja-na-ursynowie-awaria-systemu-przeciwpozarowego,206317.html#!prettyPhoto