Ile można zaoszczędzić zmieniając ustawienia chłodzenia serwerowni?

Każdy, kto zarządza serwerownią lub całym centrum danych wie, że największym kosztem utrzymania jest koszt prądu. Najwięcej prądu - na co nie mamy zbyt dużego wpływu - zużywa sprzęt IT. Drugim w kolejności jest system chłodzenia serwerowni i data center - tutaj mamy już wpływ. Jak to zrobić? Np. zwiększając temperaturę jaka ma być utrzymana wewnątrz pomieszczenia, lub zmieniając konfigurację współpracy całego układu chłodzenia.

Ponieważ w sieci jest dostępny bardzo fajny przykład testów serwerowni udostępniony przez zespół Onet Data Center, to po prostu podaję link i zapraszam do poczytania.

Dodam tylko, że przekładając na pieniądze wyliczone oszczędności prądu (podane artykule w MWh, uśredniając koszt MWh do około 400-500 pln) dają ogromne sumy. I tak dla drugiej fazy testów oszczędność wynosiłaby nawet 40 000 - 50 000 pln rocznie, natomiast dla trzeciej 60 000 - 75 000 pln rocznie.

Myślę, że warto wykonać takie ćwiczenie w swoim centrum danych. Oczywiście musimy mieć na uwadze cały czas (jak zauważa słusznie autor badania) bezpieczeństwo i niezawodność data center.