Centrum danych Google’a od środka – wideo

Udało mi się natrafić na bardzo fajny filmik przedstawiający nagranie wnętrza centrum danych Google'a zlokalizowanego w Północnej Karolinie. Prezenter CBS twierdzi, że to pierwszy przypadek wpuszczenia do wnętrza kamer.

Materiał bardzo fajnie (chociaż pobieżnie i krótko) pokazuje poszczególne części data center. Na przykład pokaźne pomieszczenie sieciowe ("networking room") - część w której odbywa się cały proces przełączania pomiędzy serwerami oraz siecią internet.

Wielka serwerownia ("zapierająca dech w piersiach" prezenterki) hostująca 55 200 serwerów wykonanych według myśli inżynierów Google'a, czyli na bazie elementów, z których produkuje się komputery PC. (Warto tuja wyjaśnić, że podejście jest zbieżne z tym zaproponowanym przez Facebooka i opisane w dokumentacji "Open Compute Project". Pamiętajmy jednak, że Google jako pierwszy na taką skalę zaczął stosować serwery zbudowane z komponentów klasy PC. Nie był jednak tak dobroduszny i nie udostępnił ich specyfikacji.). Widać na nagraniu jak łatwa jest wymiana elementów lub całego serwera, bez żadnego wpływu na działanie systemów.

Film poświęca sporo uwagi kwestii energooszczędności obiektu i sposobom w jaki została zwiększona. Na przykład mowa jest o podniesieniu temperatury wewnątrz serwerowni z 68 do 80 stopni F (z 20 na około 27 stopni C). Dodatkowo zamiast tradycyjnego systemu klimatyzacji zastosowano ewaporacyjny system chłodzenia. Dzięki tym i innym innowacjom wskaźnik PUE dla tego centrum danych wynosi (jak widać na nagraniu) 1,100.

Dodatkowo prezenterka zapowiada, że w planach Google'a jest udostępnienie zdjęć i nagrań z wszystkich 12 centrów danych jakie obecnie posiada gigant z Doliny Krzemowej.