Modularne centrum danych – propozycja Microsoft

Modularne centrum danych jest to centrum danych składające się z pewnej liczby niezależnych i kompletnych modułów (np. kontenerów) - będących de facto w takim układzie serwerowniami, które wystarczy podłączyć do infrastruktury centrum danych (zasilanie, sieć komputerowa, źródło chłodu - opcjonalnie) w celu zwiększenia mocy obliczeniowej obiektu bez konieczności wykonywania prac budowlanych a nawet instalacyjnych.

W tradycyjnym modelu data center jest obiektem budowanym do docelowej, zaplanowanej wielkości i pojemności z kompletną infrastrukturą fizyczną zapewniającą odpowiednie warunki środowiskowe oraz bezpieczne i niezawodne zasilanie serwerowni. Z czasem szafy serwerowe zapełniane są odpowiednią ilością urządzeń IT. Jednak w momencie wypełnienia serwerowni, jedyną możliwością zwiększenia pojemności centrum danych będzie zaprojektowanie i wykonanie prac budowlanych mających na celu zwiększenie rozmiarów obiektu. Taka inwestycja trwa stosunkowo długo (nawet kilka lat), wymaga zaangażowania firm wykonawczych i może wiązać się z przestojami istniejącego systemu.

W przypadku modularnego centrum danych w obiekcie planuje się odpowiednio dużą przestrzeń (hala lub utwardzony teren) na moduły, które w miarę potrzeb są dostarczane w formie kompletnego, fabrycznego systemu (serwerownia wraz z instalacjami i urządzeniami IT).

Poniżej przedstawiam różne przykłady różnie zaprojektowanych i wykonanych modułów centrów danych, które są własnością firmy Microsoft.

Najpierw zdjęcia symulacji komputerowej.

msdcm9Na początek zaplanowano centrum danych składające się z dwóch modułów. [1]

msdcm10Z czasem dodano kolejne dwa, co bezpośrednio wynikało z bieżącego zapotrzebowania.
Czas realizacji - 2 miesiące od zamówienia. [1]

msdcm11Obiekt stale się rozrastał, co nie było związane z wykonywaniem prac budowlanych. Dla zwiększenia efektywności chłodzenia zastosowano ograniczenie strefy i wyrzut ciepłego powietrza ponad wysokością modułów. [1]

I zdjęcia realnych przykładów.

msdcm12Transport modułu. [2]

msdcm8Realne zdjęcie przykładowego modułu zewnętrznego wraz z przyłączami. [3]

msdcm6Obrazek pokazujący przepływ powietrza przez moduł. [4]

Pokazane powyżej moduły są w pełni chłodzone powietrzem zewnętrznym z zastosowaniem systemu ewaporacyjnego. Zgodnie z zaleceniami Microsoft, takie rozwiązanie można stosować w regionach gdzie temperatura zewnętrzna nie spada poniżej 10°C i nie wzrasta powyżej 32°C, przy czym dzienne wahanie temperatur nie może przekroczyć 10°C. [5] Także rozwiązanie nie nadaje się do zastosowania w Polsce i większości Europy.

W częściach Świata, gdzie trudno o takie warunki można po prostu moduły instalować w zamkniętej hali, gdzie stworzymy takie warunki. Mniej więcej taki model przedstawiają poniższe obrazki.

msdcm1Przykład hali centrum danych z modułami serwerowni. [1]

msdcm4Wnętrze jednego z przedstawianych modułów. [1]

msdcm2Widok przyłączy źródła chłodu. [1]

msdcm3Przykład hali centrum danych z bardziej skomplikowanymi - kilkuczęściowymi - modułami serwerowni wykorzystującymi chłodzenie powietrzem otoczenia (hali). [1]

msdcm7Widok szaf serwerowych i serwerów umieszczonych w module kilkuczęściowym, od którego odsunięto korytarz obsługi i filtrowania powietrza. [1]

msdcm5 UPSDla przykładu również moduł zasilania centrum danych. Ta sama idea, tylko inna zawartość. [1]

Źródło

[1]. Microsoft GFS Datacenter Tour

[2]. Microsoft’s ITPAC – A Perfect Fit for Off-the-Grid Computing Capacity
[3]. EXECUTIVE STRATEGY BRIEF Modular Data Centers
[4]. Microsoft ITPAC http://www.youtube.com/watch?v=S3jd3qrhh8U

[5]. Server Design for Microsoft’s Cloud Infrastructure